Wczytuję dane...

Jaką drukarkę do biura wybrać?

Od lat drukarka stanowi podstawowy element wyposażenia każdego biura. Pomimo stopniowego przenoszenia dokumentów do świata internetu, nadal często zdarza się potrzeba korzystania z możliwości nanoszenia tekstu i obrazu na papier.  Każdy kto chce potrzebuje zaopatrzyć swoją firmę w drukarkę staje w obliczu problemu jakim jest odpowiedni wybór konkretnego modelu spośród tysięcy innych dostępnych na rynku. W tym artykule podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki do firmy. 

Drukarki możemy w prosty sposób podzielić pod względem technologii druku na trzy grupy: drukarki igłowe, atramentowe oraz laserowe.

Drukarki Igłowe

Drukarki igłowe wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą oraz matrycę wyposażoną w określoną liczbę igieł, które pozostawiają na wydruku charakterystyczne punkty. Drukarki tego typu tracą na popularności, ale nadal posiadają funkcjonalności, które mogą przydać się w określonych okolicznościach. Drukarka igłowa umożliwia drukowanie kilku kopii jednocześnie na papierze samokopiującym.

Plusy: 

+ niskie koszty eksploatacji

+ szybkość wydruku

+ niezawodność

Minusy:

- głośna praca

- niska jakość wydruku

Drukarki Atramentowe

To obecnie najbardziej popularny typ drukarek. Zasada działania polega na umieszczaniu mikroskopijnych kropli tuszu na papierze. Drukarka atramentowa posiada możliwość drukowania w kolorze.

HP Inc. OfficeJet Pro 8210 D9L63A

Plusy:

+ dobra jakość zdjęć

+ niski koszt zakupu

+ niższy koszt wydruku jednej strony w kolorze

+ bardzo cicha praca

+ kompaktowy rozmiar

+ niewielkie zużycie prądu

Minusy:

- wolna praca

- dokumenty tekstowe niskiej jakości

- wysokie koszty wydruku jednej strony czarno-białej

  Drukarki Laserowe

  Działanie drukarki laserowej opiera się na użyciu tonera czyli barwnego proszku, umieszczonego w specjalnym pojemniku. Wałek selenowy umieszczony w drukarce zostaje naelektryzowany oraz naświetlony przez lampę laserową lub diodę LED, przez co naświetlone miejsca nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie kolorowe cząsteczki są przenoszone z wałka na papier. Na koniec kartka przechodzi przez utrwalacz termiczny, który rozgrzewa toner i wprasowywuje go w papier. 

  HP Inc. LaserJet PRO M102a G3Q34A

  Plusy:

  + szybkość wydruku

  + bardzo duża wydajność

  + wysoka jakość

  + niski koszt eksploatacji wydruku w czerni

  Minusy: 

  - wysoki koszt eksploatacji wydruku w kolorze

  - wysoki koszt zakupu

  - duży rozmiar

  - duże zużycie prądu

  Drukarka wielofunkcyjna

  HP Inc. LASERJET PRO M130fw MFP G3Q60A

  Na rynku dużą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne, które w jednym urządzeniu posiadają 3 , lub nawet 4 funkcjonalności. Są to drukarka, skaner, kopiarka oraz faks. Być może warto zwrócić uwagę na wszechstronne urządzenie tego typu. Jeśli w firmie potrzebujemy kilku urządzeń, ale korzystamy z nich rzadko, bądź dysponujemy ograniczonym budżetem to takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki?

  Jakość wydruku

  Zależnie od tego czy szukamy drukarki do drukowania zdjęć i obrazów w kolorze czy do drukowania tekstu, będziemy potrzebować większą lub mniejszą jakość wydruku. Jednostka DPI oznacza liczbę punktów jaką może zabarwić drukarka na każdy cali powierzchni. Przy drukowaniu czarno - białego tekstu nie potrzebujemy wysokiej jakości. Sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli z urządzenia będziemy często korzystać do drukowania kolorowych obrazów. 

  • 600 x 600 dpi – przeciętna jakość mono
  • 1200 x 600 dpi – niezła jakość mono / przeciętna kolor
  • 2400 x 600 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor
  • 4800 x 600 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor
  • 1200 x 1200 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor
  • 4800 x 1200 dpi – bardzo dobra jakość
  • 5760 x 1440 dpi - świetna jakość (dobra do foto)
  • 9600 x 2400 dpi – świetna jakość (najlepsza do foto)

  Szybkość

  Jeśli drukarka w Twoim biurze jest często używana, kluczowym parametrem może okazać się szybkośc drukowania. Do najszybszych drukarek zalicza się drukarki laserowe. Nie zawsze w parze z szybkością wydruku idzie jego jakość. Prędkość drukowania podaje się w liczbie stron, jaką może wydrukować drukarka w czasie jednej minuty.

  • do 5 stron / minutę (bardzo wolna)
  • do 10 stron / minutę (wolna)
  • do 15 stron / minutę (przeciętna)
  • do 20 stron / minutę (niezła)
  • do 25 stron / minutę (szybka)
  • do 30 stron / minutę (bardzo szybka)
  • do 35 stron / minutę (superszybka)
  • powyżej 40, 50 a nawet 60 stron / minutę (ekspresowa) – to oferują wyłącznie duże drukarki biurowe