Wczytuję dane...

Dlaczego warto wybrać legalne oprogramowanie?

W latach 90 XX wieku, gdy komputery zdobywały popularność w naszym kraju i zaczęły wypierać maszyny do pisania, korzystano głównie z nielegalnego oprogramowania. Nie było to niczym niezwykłym, rynek komputerowy przypominał dziki zachód i użytkownicy nie zwracali uwagi na legalność oprogramowania, nawet polskie prawo nie zwracało na to uwagi. Z biegiem czasu sytuacja zaczęła się zmieniać, dostępność oprogramowania się zwiększyła, zmniejszył się za to ceny, a ryzyko używania piratów rosło. 

Co grozi za używanie nielegalnego oprogramowania?

Matryca, Binarny, Zabezpieczeń, Kod

Dzisiaj większość użytkowników zarówno w domu jak i w firmie decyduje się na zakup oprogramowania z pewnego źródła. Niestety nadal zbyt często zdarzają się sytuacje, gdy w imię oszczędności, niektóre osoby narażają się na ryzyko poniesienia nieprzyjemnych konsekwencji. Polskie prawo może zakwalifikować to jako przestępstwo. Kodek karny za taki czyn przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności. Nawet w sytuacji gdy osoba nie posiada wiedzy na temat legalności oprogramowania to okoliczności w jakich je zakupiła pozwalają na wysnucie przypuszczeń, co do jego autantyczności. W celu wyjaśnienia sprawy może dojśc do zajęcia sprzęta, na którym znajduje się program - komputerów, dysków i serwerów.

Jednocześnie producent oprogramowania może domagać się zadośćuczynienia za naruszenie jego praw. Może skończyć się tylko na wezwaniu do zaprzestania użytkowania oprogramowania, ale może również wystąpić o zapłatę odszkodowania.

W przypadku oprogramowania używanego w firmie to pracodawca ponosi odpowiedzialność za zainstalowane programy. Bez względu czy zostały zakupione przez pracodawcę czy pracownika. Dlatego tym bardziej warto z wyprzedzeniem zadbać o pochodzenie firmowego oprogramowania.   

Jakie są zalety korzystania z legalnego oprogramowania?

Jedną z ważniejszych zalet korzystania z legalnego oprogramowania jest dostęp do oficjalnych aktualizacji. Żadne oprogramowanie nie jest doskonałe, dlatego producenci starają się zebrać informacje od użytkowników na temat jego działania, a następnie wprowadzić usprawniające poprawki. Jeśli zdecydujemy się na oprogramowanie pirackie nie będziemy mieli możliwości skorzystania z aktualizacji, które będą czynić nasz program lepszym.

Nielegalne oprogramowanie jest bardziej narażone na wirusy komputerowe. Pośród opisanych wyżej aktualizacji są również takie, które zwiększają bezpieczeństwo i ochronę przed złośliwymi programami. 

Jeszcze bardziej niebezpieczne mogą być ataki hakerów, którzy starają się wkraść do naszego systemu i wykorzystać go do swoich celów. Nielegalne oprogramowanie może zawierać być koniem trojańskim, który posiada kod pozwalający przestępcom na uzyskanie dostępu do naszego komputera. 

Jak rozpoznać legalne oprogramowanie?

Oprogramowanie, Cd, Dvd, Cyfrowe, Płyty

Wiele osób myśli, że legalne oprogramowanie dużo kosztuje, a nielegalne jest darmowe. Niestety sam fakt zapłacenia za oprogrmowanie nie jest dowodem na jego oryginalność. Istnieje wiele firm, lub osób, które na sprzedaje produkty złudnie przypominające oryginały. By uzyskać pewność, warto kupować programy od producenta lub dużego dystrybutora. 

Każdy produkt posiada swoje zabezpieczenia, które mają za zadanie udowodnić oryginalność. Najczęście występujące należą:

  • Aktywacja produktu przez internet lub telegonicznie
  • Posiadanie dowodu zakupu w postaci paragonu lub faktury
  • W sytuacji zakupu komputera wraz z oprogramowaniem, w jego pamięci zapisany klucz licencyjny
  • W przypadku zakupienia samego oprogrmowania licenja zawarta jest w pudełku, na naklejce lub w wersji elektronicznej